Slepičí hory

Na žule postavená krajina Slepičích hor tvoří pestrou mozaiku lesů, luk, polí, remízů a skalních výchozů. Nejvyšší vrchol Slepičích hor jsou Vysoký kámen (864 m.n. m.-lidově zvaný Slepice) a Kohout (870 m.n.m.) Nižším vrcholům se říkalo Kuřata. Celá krajina je opředena mnoha pověstmi.

Český Krumlov

Český Krumlov vás oslní jako barokní ohňostroj: renesanční a barokní domy na Latránu střídají malebná náměstí a uličky jak z pohádek. K nejznámějším památkám jižních Čech a také nejrozsáhlejším hradním areálům u nás i v Evropě patří hrad a zámek Český Krumlov s unikátním barokním divadlem.

Je to město zážitků i odpočinku: navštivte Kláštery Český Krumlov, Egon Schiele Art Centrum a další muzea a galerie, četné obchůdky s uměleckými předměty, hudební a divadelní festivaly, otáčivé hlediště v zámecké zahradě anebo Museum Fotoatelier Seidel, původní fotoateliér z roku 1905 s nostalgickou atmosférou starých časů. K posezení lákají spousty kaváren a hospůdek, a k tomu všemu samozřejmě šumí řeka Vltava se zvolna plujícími vory, což je další z klasických krumlovských radovánek.

 
 

hrad Dívčí kámen

Hrad je jednou z nejrozsáhlejších a nejlépe dochovaných středověkých památek v České republice. Je to monumentální romantická zřícenina rozprostřená na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemžského potoka a řeky Vltavy.

Místo umocňuje těsná blízkost keltského oppida, které se významem a velikostí řadí k evropským unikátům.

Hrad byl založen rodem Rožmberků v roce 1349 a týmž rodem opuštěn roku 1506.
Po 500 letech od opuštění rodem svých zakladatelů přešel do vlastnictví obce Křemže.

Hrad Nové Hrady

Romantická pevnost na úpatí Novohradských hor

Státní hrad Nové Hrady, původně gotický hrad rodu Vítkovců z poloviny 13. století, dodnes ohromí mohutným hradním příkopem i autentickými interiéry - buquoyskou knihovnou s ukázkami hyalitového skla a buquoyským rodinným archivem. 

Kleť

1084 m n. m. – je nejvyšší horou Blanského lesa. Na vrchou je nejstarší kamenná rozhledna v Čechách, z níž je za chladného počasí vidět až na alpské vrcholky, dále horská chata s restaurací. Jižně pod vrcholem je hvězdárna ve výšce 1.070 metrů, jde o nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách. Dnes je Observatoř Kleť známá u nás a hlavně ve světě výzkumem planetek a komet. Mezi observatořemi věnujícími se sledování blízkozemních planetek i hledání dosud neznámých planetek patří Observatoř Kleť mezi světovou špičku.

Pohoří na Šumavě

Nejkrásnější kout Novohradských hor. Osada vznikala na staré zemské hranici mezi Čechami, Horním a Dolním Rakouskem v oblasti sklářských hutí ve výšce 919 m od roku 1758. Její obyvatelstvo se živilo sklářstvím, dřevařstvím, zemědělstvím a hlavně proslulým malováním obrázků na sklo. Koncem 19. století žilo ve vsi a přilehlých osadách 1323 obyvatel, z toho 1 077 Němců. Následkem úpadku sklářství a pozdějšího odsunu německého obyvatelstva byla obec rychle vylidněna a systematicky devastována až zcela zanikla. Nezůstalo z ní o mnoho víc než ruina kostela.

Terčino údolí

Pohádkový park - Terčino údolí

Je naprosto ojedinělá přírodní památka – parkem dnes vede okružní naučná stezka 5km dlouhá se 14 zastávkami. Park vznikl kolem roku 1756 díky hraběnce Terezii Buquoyové, která nápad přetvořit údolí říčky Stropnice na park vnukla svému manželovi Janu Buquoyovi. Díky zahradníkovi Hynku Fnoikovi byla „přetvořena divočina v nádhernou nivu“. Bylo zde vysazeno množství exotických dřevin a tropických rostlin vše v romantickém stylu. V roce 1788 byla postavena Václavova lázeňská budova . Dále po stezce jdete kolem zříceniny „ modrého domu“ který sloužil hraběnce Terezii. Nejlákavějším cílem cesty je vodopád zřízený roku 1817 na pokyn Terezie. Když půjdete cestou dál dojdete až k hrádku Cukenštejn, který je jedním z nejdokonaleji zachovaných sídel z 15.století.

Zřícenina hradu Sokolčí

Osady Velké Skaliny, Děkanské Skaliny, Pusté Skaliny. U Soběnovské přehrady je naučná stezka Údolím řeky Černé (délka 4km se 12 zastávkami). Stezka vede kolem zříceniny gotického hradu ze 13.století Sokolčí. Místní skalní blok se užívá i k jištěnému lezení.
Více na www.lezec.cz

 

Rozhledna Hraďiště

Na vrcholu Hradišťského vrchu (780 m) v Novohradském podhůří stojí od roku 2019 téměř 30 metrů vysoká dřevěná rozhledna.

Autorem rozhledny, která stojí nedaleko Kaplice, je architekt Pavel Jura. Její válcovitý tvar s přečnívajícími trámy symbolizuje jehličnatý strom se zaschlými ulámanými větvemi.

Z vrcholu rozhledny můžete sledovat okolí Novohradských hor, Slepičích hor, Kleť a za dobrého počasí by měly být vidět i Alpy.

Na rozhlednu se dostanete po modré turistické značce z obce Hradiště. Asi 1 km dlouhá stezka vede lesem po kamenité cestě. V blízkosti rozhledny se rozprostírá areál pravěkého hradiště Hradec.

Římovská přehrada

Podél přehrady vede krásná naučná stezka kolem zříceniny Velešínského hradu. Velešínský hrad patřil k nejstarším feudálním sídlům v jižních Čechách. Byl vybudován v 13. století jako prestižní královský hrad. Jeho dnešní stav ilustruje pomíjivost slávy světa.

Statek Polžov

 

 

Polžov 2

374 01 Mokrý Lom

(+420)777826700, 608826700

michaela.vano@seznam.cz

Partneři